X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

ستاره حمیدی - روان درمانگر پویشی

درمانگر اختلالات اضطرابی - افسردگی - وسواس و.....

آمادگی برای ورود فرزند دوم

آمادگی برای ورود فرزند دوم


خانواده‌هایی که دو فرزند دارند را به فرزندتان معرفی کنید و تفریحات لذت‌بخش آنان را یادآور شوید. ولی هیچگاه به وی نگویید می‌‌خواهم برایت یک همبازی بیاورم.


آمادگی برای ورود فرزند دوم


ستاره حمیدی؛ کارشناس ارشد روانشناسی


 

اقدامات موثر برای آمادگی برای ورود فرزند دوم

 آگاه ساختن فرزند اول برای ورود فرزند دوم از ماههای اول بارداری از اقداماتی است که کمک حائز اهمیتی به والدین و کودک می‌‌کند. اقدامات زیر می‌‌توانند راهنمای موثری باشند:

مرور گذشته

عکس‌های دوران بارداری و شیرخواری کودک اول را با وی مرور نمایید و در مورد آنها با هم به گفتگو بنشینید. از داستان‌ها و آوازها و داستان‌هایی که برایش می‌‌خواندید صحبت کنید و از وی بخواهید همراه شما برای خواهر و برادرش این شعر را بخواند. دستش را روی شکم خود گذاشته و با هم برای جنین آواز و داستان بخوانید.


یادآوری تفریحات لذت‌بخش

خانواده‌هایی که دو فرزند دارند را به فرزندتان معرفی کنید و تفریحات لذت‌بخش آنان را یادآور شوید. ولی هیچگاه به وی نگویید می‌‌خواهم برایت یک همبازی بیاورم. زمانی که نوزاد به دنیا می‌‌آید ناتوان‌تر از این است که با فرزند اول بازی کند و دیدن این ناتوانی سبب آزردگی فرزند شما خواهد شد.


صحبت با خواهر یا برادر

در تمامی مراحل رشد جنین در داخل شکم فرزندتان می‌‌تواند شما را همراهی کند.  از وی بخواهیددست خود را روی شکم شما بگذارد و حرکات جنین را حس کند و با خواهر و برادرش صحبت کند.


نظرخواهی از کودک

در خرید لوازم کودک از وی کمک بگیرید و نظرخواهی کنید حتی در آماده سازی اتاق نوزاد از وی بخواهید شما را یاری رساند.

آنچه مسلم است باید این روند آماده سازی از ماههای اولیه شروع شود تا کودک شما فرصت هماهنگ شدن با تغییرات پیش روی خود را داشته باشد.


آماده شدن برای ورود کودک دوم

هم زمان که اتاق نوزاد را آماده می‌‌سازید فضای اتاق فرزند اول را نیز تغییراتی بدهید و به او یادآور شوید که باید همه برای ورود خواهر و برادر آماده شویم برای اتاق وی با سلیقه خودش خرید نمایید. در صورتی که اتاق اختصاصی ندارد، برایش اتاق اختصاصی تهیه کرده و به وی یادآور شوید که حالا دختر و یا پسر بزرگی شده است و باید برای خودش اتاقی داشته باشد.


شمارش روزها

زمان‌بندی به دنیا آمدن نوزاد را با کودکتان هماهنگ شوید و هر روز به او بگویید که چند روز مانده به ورود نوزاد جدید.


خداحافظی با کودک

هنگام رفتن به بیمارستان حتماً از وی خداحافظی کنید و یادآور شوید که بزودی بر خواهید گشت نباید احساس کند وی را ترک کرده و تنها گذاشته‌اید.


ملاقات نوزاد

به وی اجازه دهید نوزاد را در بیمارستان ملاقات کند و در خانه جشن کوچکی برپا کنید.


احترام به عزت نفس کودک

در صورتی که کودک تمایلی به همکاری در انجام امور نوزاد نداشت وی را به این کار مجبور نکنید او نیاز به زمان دارد نباید احساس کند ورود یک فرد جدید وی را در شرایط نامناسب قرار می‌‌دهد و یا شما او را مجبور می‌‌کنید که کارهای نوزاد را انجام دهد. به عزت نفس کودک تان احترام بگذارید.


توجه به کودک

به بستگان یادآوری کنید زمانی که برای بازدید می‌‌آیند ابتدا به کودک اول توجه نمایند البته در این کار زیاده‌روی نکنید کودکان باهوش‌تر از آن چیزی هستند که تصور می‌‌کنید و رفتارهای نمایشی را به سرعت تشخیص می‌‌دهند.


هدیه دادن

تهیه یک هدیه مناسب و ارائه آن به کودک در روز تولد نوزاد می‌‌تواند تاثیرات مثبتی بر روحیه کودک داشته باشد.


چه عواملی سبب می‌‌شوند کودکان واکنش‌های منفی از خود بروز دهند؟

از دست دادن محبت مطلق والدین: محبتی که تا به حال مختص او بوده و حال باید بین دو نفر تقسیم شود.

از دست دادن جایگاه: آنان دیگر کانون توجه والدین و پدر بزرگ و مادر بزرگ نیستند حالا یک موجود دیگر نیز وارد خانواده می‌‌شود که ممکن است جایگاه آنها را متزلزل نموده و محبت‌ها را به سوی خود جلب نماید. و نتیجه تمامی این احساسات منفی بروز واکنش‌ها در کودک می‌‌باشد. واکنش‌ها شایع کودکان در این برهه زمانی عبارتند از: مکیدن انگشت، جویدن ناخن،‌ برگشت به عادات دوران اولیه رشد همانند درخواست شیشه شیر از مادر، نشان دادن وابستگی بیشتر به والدین همانند درخواست غذا خوردن از دست والدین که تمامی این موارد همانطور که‌اشاره شد ناشی از اضطراب و نگرانی از دست دادن محبت والدین و یا جانشینان والدین می‌‌باشد. آنچه در این مرحله حائز اهمیت است برخورد مناسب با این واکنش‌های واپس روی کودکان می‌‌باشد.

 

کلام پایانی

در کنار تمامی اقدامات یاد شده پیشنهاد می‌‌شود در تمامی مراحل از یک روانشناس متبحر کمک بگیرید. کودکان تفاوت‌های فردی زیادی دارند و بنا به محیط خانواده و روابط خانواده باید اقدامات متفاوتی صورت پذیرد و نمی‌توان یک تکنیک را برای تمامی کودکان بکار برد. آنچه در این موضوع اهمیت ویژه‌ای دارد، دریافت عشق و محبت بی‌قید و شرط از جانب والدین می‌‌باشد. عشق همان چیزی است که کودک شما و تمامی بشریت بدان نیاز دارند.

تاریخ ارسال: دوشنبه 24 مهر‌ماه سال 1396 ساعت 01:44 ب.ظ | نویسنده: ستاره حمیدی - روان درمانگر | چاپ مطلب
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد